Aktualności
Obóz sportowy Zakopane
- Dzień 3
Nowy cennik wynajmu hali
Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązuje nowy cennik wynajmu pomieszczeń hali sportowej.
Szczegółowe informacje w zakładce > sport > hala sportowa.
Obóz sportowy Zakopane
- Dzien 2
Obóz sportowy Zakopane
- Dzień 1
Zabawa karnawałowa 2b
- W klasie 2b odbyła się Zabawa Karnawałowa, na którą uczniowie przygotowali piękne stroje, a ponieważ był to również Tłusty Czwartek, to dodatkową atrakcją były pyszne pączki z nadzieniem różanym. Wszyscy wesoło się bawili.B. Dudek
Pączkowanie dla Afryki.
- Tradycyjnie co roku bierzemy udział w akcji pączek dla Afryki.
W tym roku uzbieraliśmy 1070 zł. Dochód zostanie przeznaczony na misje w Gabonie.
Podziękowanie
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków.
Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę. Troska o język ojczysty to również dbałość o historię, tożsamość, to nieustanne tworzenie i interpretowanie słów, za pomocą których opisujemy świat.
Dbajmy o nasz polski język !!!!
Joanna Maciejowska
Jolanta Paluch
W ŚWIECIE LEMA
Stanisław Lem był najważniejszym polskim pisarzem powojennym. Był wielkim wizjonerem. Wiele jego wizji sprawdziło się, sprawdza się lub dopiero się sprawdzi. Był twórcą wszechstronnym - zajmował się nie tylko literaturą, ale także filozofią, medycyną, techniką, fizyką, futurologią. Fascynacja przyszłością zaowocowała wieloma dziełami w nurcie fantastyki naukowej, w których polski pisarz ukazywał m.in. niewiarygodny rozwój technologii i opisywał spotkania z istotami pozaziemskimi. Jego utwory przetłumaczono na 40 języków; do dziś są one uznawane za perły światowej literatury. Najpopularniejsze dzieła: „Bajki robotów”, „Solaris”, „Cyberiada”, „Austronauci”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Opowieść o pilocie Pirxie”, „Powrót z gwiazd”.
Tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet Matrix zostały wymyślone przez autora "Solaris" już w połowie XX wieku. Oto jak Stanisław Lem przewidział przyszłość, w której żyjemy.
Kilka z najbardziej niezwykłych przepowiedni Lema
E-booki i tablety - Stanisław Lem to prawdopodobnie pierwszy autor science fiction, który trafnie przewidział zmierzch książek papierowych i nadejście ery formatów elektronicznych i czytników e-booków. Pisał o tym już w powieści "Powrót z gwiazd", W tej samej powieści Lem przewidział również popularność audiobooków, choć sam wolał nazywać je lektonami.
Joanna Maciejowska
Jolanta Paluch
Relacja z eMotion Dance Festival
W dniu 6 lutego 2022 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 8 w Oświęcimiu odbył się pierwszy od ponad 30 lat ogólnopolski turniej tańca towarzyskiego. Organizatorem eMotion Dance Festival była eMotion Dance Academy z Oświęcimia wraz z SP 8, a realizatorem CeA Grupa.
W turnieju rywalizowało około 300 tancerzy (par i solistów) w grupach wiekowych od 9 lat do kategorii senior. Przez cały dzień pełna widownia mogła podziwiać zmagania turniejowe, a także pokazy grup tanecznych, występu Mistrzów Polski osób niepełnosprawnych i pierwszej próby Seniorskiego Tanecznego Pierwszego Kroku.
Honorowy Patronat nad festiwalem objął Prezydent Miasta Oświęcim, którego obecność uświetniła wieczorną galę.
Pozytywny odbiór uczestników, widzów, sponsorów i władz miasta, zachęcił organizatorów do przeprowadzenia kolejnej edycji w dniach 21-22 maja 2022 roku.
Autorem zdjęć jest Pan Jacek Galewicz WJAMM Photo
18
Poczta walentynkowa
Dzis wielkie święto wszystkich zakochanych, czyli Walentynki.Samorząd Uczniowski zorganizował na terenie szkoły pocztę walentynkową. Skrzynka szybko zapełniła się życzliwymi życzeniami, które zostały wręczone adresatom.
Zabawy Walentynkowe Świetliczaków
- Z okazji Walenynek, Świetliczaki wzięły udział w zajęciach plastyczno- literackich pod hasłem "Walentynkowe zabawy".
Zabawy te polegały na napisaniu każdemu z uczestników, na papierowym serduszku czegoś miłego.
Dzieci w czasie zajęć walentynkowych redagowały i pisały życzenia dla bliskich osób na własnoręcznie wykonanych kartkach walentynkowych.
Była to wspaniała okazja do integracji grup świetlicowych.I. Kłoda
D. Smyczyńska
Walentynkowy kiermasz
- 11 lutego w świetlicy szkolnej, w godzinach rannych zorganizowany został kiermasz walentynkowy. Tego dnia rownież nasze Świetliczaki uczestniczyły w walentynkowych warsztatach plastycznych.
Ze względu na duże zainteresowanie, kiermasz oraz plastyczne zajecia walentynkowe kontynuowano jeszcze 14 lutego.
Całkowity dochód z kiermaszu przeznaczony będzie na materiały do warsztatów kreatywnych dla dzieci w świetlicy.
Już dziś zapraszamy na kramik świąteczny 😍A. Sanak
J. Krzak
Walentynki w 1a
- W dniu Św. Walentego nasza klasa świetnie się bawiła przy sercowej wróżbie oraz robieniu kartek walentynkowych. Wisienką na torcie okazały się wspaniałe walentynkowe prezenty.
Mianowanie na czytelnika w klasie 1a
- Po rozwiązaniu testu i udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na pytania dotyczące różnych wierszy i bajek, uczniowie klasy 1a zostali pełnoprawnymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Dziękujemy pani bibliotekarce, Joli Paluch, za ciekawą prezentacje, a uczniom klasy 4b za przeprowadzenie "egzaminu na czytelnika." Wszyscy cieszyli się z książkowych prezentów.M. Kumańska
Zajęcia plastyczne- wełniane czapeczki
- W ramach zajęć świetlicowych dzieci wykonały miniczapeczki z wełny.
PARADA PINGWINÓW
Uczniowie klas 1b, 2a i 3b wzięli udział w warsztatach promujących czytelnictwo „Parada Pingwinów”. Zajęcia zostały przeprowadzone dzięki współpracy z Biblioteką Pedagogiczną Filia w Oświęcimiu.
Uczniowie poznali różne gatunki pingwinów, ich zachowanie i miejsca, w których występują. Zaprzyjaźnili się z literackimi i filmowymi pingwinimi bohaterami. Spotkanie online rozwijało wrażliwość przyrodniczą i ekologiczną dzieci oraz kształtowało kreatywność plastyczną (uczniowie wykonali pingwinki z rolek i kolorowego papieru ).
J. Paluch
Krystian Strąk powołany do kadry
- Takie informacje bardzo nas cieszą
Krystian Strąk został powołany przez Polski Związek Pływacki do Kadry Narodowej Juniorów
GRATULACJE KRYSTIAN
Trzymamy mocno kciuki za Ciebie
Krystian obecnie trenuje u trenerki Moniki Banach, której również gratulujemy
I życzymy dalszych sukcesów
95 jubileusz Małopolskiego Związku Pływackiego
W dniu 5 lutego br. Krzysztof Jakubik - dyrektor szkoły oraz kadra trenerska wzięli udział w obchodach 95 jubileuszu Małopolskiego Związku Pływackiego.
Podczas uroczystości wyróżniono Dyrektora oraz trenerów za upowszechnianie oraz rozwój pływania.
Monika Banach oraz Dorota Dudek Szpara otrzymały Honorową Odznakę Polskiego Związku Pływackiego.
Ponadto Dorota Dudek - Szpara oraz Krzysztof Jakubik otrzymali: dyplom „Za zasługi na rzecz promocji sportów pływackich i działań Polskiego Związku Pływackiego”.
Prezesowi, zarządowi oraz wszystkim aktywnym działaczom życzymy dużo zdrowia i kolejnych 95 lat pełnych sukcesów.
Bajeczny kulig Doliną Wisełki- 1a
- Klasa 1a na kuligu Doliną Wisełki
Archiwum Aktualności