Aktualności
Klasa 1b zajęcia dodatkowe
- Uczniowie uczęszczają na zajęcia dodatkowe, podczas których tworzą pracę w edytorze grafiki Paint. Wykazują duże umiejętności w posługiwaniu się myszką komputerową oraz podstawową obsługą komputera.
Haloweenowe party w 3a
- Było słodko, było wesoło i tanecznie oraz interesująco i straaaasznie..... fajnie.
Kroki w rozwoju mowy – czyli na co zwrócić uwagę
Komunikacja jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. To ona pozwala nam zrozumieć siebie i innych, daje nam możliwość przekazania istotnych wiadomości, pokazania naszych emocji.
Już 6-miesięczny niemowlę potrafi zakomunikować swoim opiekunom, jak się czuje, co potrzebuje. Robi to poprzez uśmiech, płacz, mimikę twarzy. Reaguje na źródło dźwięku, ton głosu, muzykę. Niemowlę gaworzy – powtarza ciągi sylab i zasłyszane dźwięki.
Roczne dziecko reaguje na proste pytanie – Gdzie jest mama? Gdzie lala? - potrafi je wskazać palcem, odwrócić głowę w kierunku osoby czy przedmiotu. Poproszone, podaje misia czy lalę. Naśladuje ruchy dorosłego. Używa gestów, mimiki, wymawia sylaby i proste słowa – mama, tata, baba, daj.
Dwulatek, który rozwija się prawidłowo, potrafi pokazać części ciała (nos, oko, buzia, ręka, noga). Wykonuje proste polecenia typu – zrób pa pa, kosi-kosi. Wskazuje i podaje zabawki, owoce czy inne przedmioty znane ze swojego otoczenia. Słucha prostych bajek i piosenek. Stosuje wyrażenia dźwiękonaśladowcze – hau-hau, miau, ko ko. Pojawiają się proste zdania – mama daj, lala śpi.
Wymawia samogłoski – a o e u y i oraz spółgłoski – p b m n t d ł. Upraszcza słowa, mówi tylko początek wyrazu lub koniec (la – lampa, pi – śpi), używa jednego wyrazu na oznaczenie wielu osó czy przedmiotów (np. ato – auto, autobus, ciężarówka).
Zwiększa się ilość słów, które dziecko wypowiada i rozumie.
Dziecko trzyletnie nabywa kolejne sprawności w zakresie rozwoju mowy. Potrafi już rozróżniać przeciwieństwa typu zimny-ciepły, mały-duży. Wykonuje złożone instrukcje dorosłego – włóż lalę do wózka i przykryj kocykiem. Nazywa większość przedmiotów ze swojego otoczenia, nie zawsze poprawnie, upraszczając trudniejsze wyrazy (np. piła – piłka, coła – pszczoła).
Zadaje dużo pytań, jest ciekawe świata. Rozumie i zaczyna stosować liczbę mnogą – jemy, idiemy.
Wymawia głoski – k g ch/h l ś ź ć dź. Mogą się pojawić już w wymowie głoski s z c dz.
Czas między 3 a 7 rokiem życia dziecka jest to okres bardzo intensywnego rozwoju mowy i sprawności językowych. Jest to okres tzw. swoistej mowy dziecięcej.
Czterolatek wypowiada już coraz dłuższe zdania. Jego mowa powinna być już zrozumiała dla osób obcych. W swojej mowie używa coraz więcej słów. Czasami mówi niepłynnie – jest to tzw. niepłynność rozwojowa (wynika to z braku pełnej koordynacji mózg – narządy artykulacyjne). Zadaje też coraz więcej pytań. Potrafi też rozróżnić słowa wypowiadane błędnie i prawidłowo przez dorosłego (np. żabka-ziabka).
Wypowiada kolejne głoski – s z c dz.
Pięciolatek potrafi z uwagą oglądnąć bajkę i odpowiedzieć na pytania z nią związane. Zadaje coraz więcej pytań, buduje coraz dłuższe zdania, choć nie zawsze prawidłowo używając form gramatycznych.
Wypowiada głoski – sz ż cz dż. Może już pojawić się w mowie głoska r.
Słownik i mowa sześciolatka powinna być już ukształtowana. Dziecko powinno prawidłowo wypowiadać wszystkie głoski języka polskiego, budować zdania złożone, zadawać pytania, udzielać odpowiedzi na pytania dorosłego. Jego mowa powinna być zrozumiała oraz poprawna pod względem gramatycznym.
Bazą czyli podbudową do rozwoju mowy są tzw. czynności fizjologiczne w obrębie narządu artykulacyjnego. Są to – ssanie, oddychaniem odgryzanie, żucie, połykanie. Jeśli te czynności prawidłowo się rozwijają i funkcjonują, pozwalają na prawidłowy rozwój mowy.
Ssanie w naturalny sposób usprawnia narząd artykulacyjny. Prawidłowe oddychanie (zamknięta buzia, oddychanie przez nos) kształtuje mięśnie twarzy, co daje podstawę do prawidłowej wymowy głosek. Odgryzanie kształtuje zgryz. Żucie to praca przede wszystkim żuchwy i policzków, ale również praca języka. Połykanie to ćwiczenia przede wszystkim języka i przygotowanie go do prawidłowej artykulacji. Jeśli wszystkie te czynności fizjologiczne przebiegają prawidłowo, to również prawidłowo kształtują się narządy aparatu artykulacyjnego – czyli język, wargi, policzki, żuchwa oraz mięśnie twarzy. A prawidłowo ukształtowane narządy artykulacyjne to prawidłowa wymowa.
Joanna Żabińska-Koster
logopeda, neurologopeda
pedagog, terapeuta pedagogiczny
terapeuta ręki
PAŹDZIERNIK MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
17.10.2023r. klasa 3b wzięła udział Oświęcimiu w kreatywno – literackich warsztatach „Sowa mądra głowa”, które miały miejsce w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie – Filia w Oświęcimiu. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Podczas zajęć trzecioklasiści obejrzeli multimedialną prezentację
i zapoznali się z mitologicznymi, literackimi i filmowymi sowami. W części twórczej warsztatów uczniowie wykonali prace plastyczne, których efekty „Mądre sowy” możemy zobaczyć w fotorelacji - poniżej.
Monika Gibała
Nominacja w plebiscycie gazety Krakowskiej
Miło nam poinformować, że nasza szkoła została nominowana w Plebiscycie Edukacyjnym 2023.
W Plebiscycie nominowana została również nauczycielka z naszej szkoły ucząca klasy 1-3, pani Monika Gibała.
Plebiscyt odbywa się w trybie głosowania poprzez sms lub klikając na link.
Alfabet logopedyczny F
- Dziś kolejna część do Alfabetu logopedycznego
Uczniowie wykonali kolejne zadanie - k-kostka - ćwiczenie aparatu artykulacyjnego. Jednak zrobiliśmy to w zmienionej formie - F-Fabryka robotów - składamy robota i ćwiczymy buzię i język.
Dzień papieski
Dzień Papieski w naszej szkole.
Uczniowie klas młodszych wzięli udział w zabawie odgadując hasła ukryte w rebusach ,a starsze klasy odczytywały Qr kody i odpowiadały na pytania związane z życiem Jana Pawła II. Wielu uczniów ubrało się w ten dzień w kolorze żółtym, aby podkreślić to wydarzenie.
5
Sześciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 16
- Dnia 24.10.2023r. po raz kolejny mieliśmy okazję gościć w naszej szkole kolejną grupę sześciolatków wraz z opiekunami z Miejskiego Przedszkola nr 16 w Oświęcimiu. Przedszkolaki bardzo chętnie poznawały obiekty sportowe oraz pomieszczenia szkolne. Zapoznawały się z historią sportu w Oświęcimiu poprzez zwiedzanie wystawy przy hali sportowej. Miały okazję zaznać ruchu na hali gimnastycznej oraz ugasić pragnienie przy źródełku wodnym. Na świetlicy szkolnej mali goście poznawali zabawki i inne atrakcje i oddawali się ciekawej zabawie. Podczas zwiedzania szkoły przedszkolaki odwiedziły salę pierwszoklasistów i obserwowały ich pracę na lekcji oraz dostępne wyposażenie szkolne, z którego uczniowie korzystają na co dzień. Goszcząca w szkole grupa przedszkolna miała także okazję do tego, aby zasiąść w ławkach szkolnych i wykonywać ciekawe zadania.
Spotkanie połączone było z mini poczęstunkiem.
Dziękujemy bardzo za przybycie i oczekujemy na kolejne spotkanie w szkole.
Szkolny koordynator programu - Monika Gibała
Zajęcia logopedyczne w nowym roku szkolnym
- Nowy rok szkolny - gabinet logopedyczno - terapeutyczny otwiera się dla uczniów. Mamy nadzieję, że zajęcia będą ciekawe, wesołe i efektywne.
Zadanie A
- Pierwsze zadanie wykonane - A - ale plama. Uczniowie na zajęcia logopedycznych wykonali zadanie - zrobili piękne i ciekawe plamy, ćwicząc swój oddech - jego długość i intensywność.
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Zapotocznym
- 06.10.2023r. klasa 5b uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Krzysztofem Zapotocznym autorem książki „Marian i odwiedzacze”. Pisarz został w tym roku laureatem 30. Edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Książka za którą otrzymał statuetkę była jego debiutem pisarskim. Aktualnie pracuje nad kolejnymi tomami cyklu o odwiedzaczach. W księgarniach można już kupić 2 tom „Kot Marian i przepowiednia”.
Spotkanie zorganizowane przez Galerię Książki przyciągnęło wielu młody czytelników, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści pisarza. Twórca udzielił równie interesujących wskazówek dla przeszłych adeptów pisarstwa. Uczniowie zadawali dużo ciekawych pytań.
Inne książki nominowane do 30. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego:- Anna na tropie tygrysa / Bartłomiej Świderski / EZOP
2. Antosia w bezkresie / Marcin Szczygielski / Inst. Wyd. Latarnik
3. Cynowy rycerzyk / Emilia Kiereś / Harperkids
4. Drań, czyli moje życie z jamnikiem / Zofia Stanecka / Kropka
5. Felcia, czyli szkice z kichającym berecikiem Paweł Pawlak / Wilga
6. Kaloszem przez czas / Przemysław Hytroś / Dwukropek
7. Kot Marian i odwiedzacze / Krzysztof Zapotoczny / Dwukropek
8. Maciejka Gwizd / Joanna M. Chmielewska / Dwukropek
9. Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem) / Elżbieta Jodko-Kula / Skrzat
10. Wspomnienia z planety Ziemia. W tunelach Monika Kamińska / Mamania
Anna Chodacka
Jolanta Paluch - Anna na tropie tygrysa / Bartłomiej Świderski / EZOP
Powiatowe Igrzyska Młodzieży
- 💙🤍😀⚽️
W Powiatowym Etapie Igrzysk Młodzieży w piłce nożnej halowej zajęliśmy I miejsce i uzyskaliśmy przepustkę do etapu rejonowego. W grupie rywalizowaliśmy z SP Rajsko, SP Polanka Wielka i SP Piotrowice. Wyszliśmy z grupy z drugiego miejsca w półfinale pokonując SP Kęty, a w finale po dwukrotnym przegrywaniu(0:1 i 1:2) z SP Osiek, 27 sekund przed końcem wyszliśmy na prowadzenie, którego już nie oddaliśmy. 👏🏼👏🏼👏🏼
Drużynę stworzyli:
Szymon Malinkiewicz, Mikołaj Snadny, Adrian Cygan, Szymon Bartuś, Ksawery Szczurek, Bartłomiej Jasek, Filip Zguda, Konrad Georgiew, Dawid Zajas, Oktawian Ryba💪🏻💪🏻
Zwycięstwo dedykujemy Mikołajowi Lorkowi, który ze względów zdrowotnych nie wziął udziału w etapie powiatowym. ☺️
Kl. 1b zabawa integracyjna w Family Fan
- Uczniowie klasy 1b uczestniczyli w świetnej, wspólnej zabawie w sali zabaw Family Fan. Celem wyjścia poza mury szkoły była integracja zespołu klasowego. Dodatkową nagrodą była jazda na gokartach. Wszyscy radośnie się bawili.
Wymiana dzień 7 i 8
Środa była siódmym dniem wymiany. Uczniowie spędzili go w Krakowie na wspólnych warsztatach w Muzeum Galicja. Następnie zwiedzili żydowską dzielnicę Kazimierz. W czwartek cała grupa pojechała na lotnisko w Balicach, gdzie nadszedł czas pożegnania. Wszyscy uczestnicy projektu niecierpliwie czekają na kontynuację wymiany w Breisach.
Program wymiany mogłyśmy realizować dzięki wsparciu finansowemu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Miejskie zawody w Halowej piłce nożnej
- Miejskie zawody w Halowej piłce nożnej ⚽️
W kategorii starszej Miejskich Zawodów Młodzieży w piłce nożnej halowej zajęliśmy I miejsce i uzyskaliśmy przepustkę do etapu powiatowego. Drużynę stworzyli:
Szymon Malinkiewicz, Mikołaj Snadny, Adrian Cygan, Szymon Bartuś, Ksawery Szczurek, Bartłomiej Jasek, Filip Zguda, Konrad Georgiew, Mikołaj Lorek, Oktawian Ryba.
Wizyta Przedszkola nr 8. im. Św. Jana Pawła II
- W dniu 19.10.2023r. mogliśmy po raz kolejny gościć grupę sześciolatków w naszej szkole. Tym razem w gronie gości znalazło się Przedszkole nr 8. im. Św. Jana Pawła II prowadzone przez Siostry Serafitki. Grupa przedszkolna przebyła pieszą trasę do naszej szkoły wraz z trzema Paniami wychowawczyniami.
W zapoznawaniu dzieci ze szkołą uczestniczył szkolny koordynator programu Przedszkolaki w naszej szkole oraz logopeda Pani Joanna Żabińska - Koster.
Podczas pobytu w szkole przedszkolaki miały możliwość obejrzeć szkolne sale oraz galerie prac na korytarzu. Przyjrzeć się wykorzystaniu tablicy multimedialnej podczas lekcji. W trakcie spaceru po szkole przedszkolni goście poznali świetlicę, gdzie doskonale bawili się w sali zabaw. Poznawanie szkoły połączone zostało ze zwiedzaniem obiektów sportowych oraz zapoznaniem się z ekspozycją dotyczącą historii sportu w Oświęcimiu. Przedszkolaki bardzo chętnie poznawały miejsca zabaw oraz treningów uczniów naszej szkoły. Same z wielką przyjemnością aktywnie spędziły czas zarówno na hali sportowej, jak na sali gimnastycznej. Chętnie skorzystały ze szkolnego wodopoju. Na zakończenie pobytu opiekunowie Wykonali pamiątkowe zdjęcia grupie mieszczącej się w jednej bramce w hali.
Serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie do naszej szkoły.
Szkolny koordynator programu.
Monika Gibała
Warsztaty Mały Ratownik w klasach 1-3
- 11 października 2023 w naszej szkole odbyły się warsztaty - Mały Ratownik.
Dzieci z klas 1-3 poznały wyposażenie ratownika i zasady udzielania pierwszej pomocy, które ćwiczyli na sobie i na fantomie.
Na koniec zostały uhonorowane Dyplomem Małego Ratownika.
Igrzyska Dzieci w piłce nożnej grupa młodsza
- ⚽️⚽️⚽️
🥈W Igrzyskach Dzieci, kategoria młodsza zajęliśmy II miejsce ulegając w rzutach karnych w finale SP 5:
Paweł Golas, Adrian Daniliszyn, Filip Łabaj, , Szymon Gliwa, Oskar Bartuś, Miron Levchenko, Mateusz Sporysz, Mateusz Snadny, Błażej Chorabik, Jakub Wykręt
Kolejne dni wymiany polsko- niemieckiej
W poniedziałek w 5 dzień wymiany Zakopane przywitało nas śniegiem. Polsko - niemiecka grupa wyjechała na Harędę i spacerem przez wioskę Ząb udała się na Gubałówkę 🥾🚡. W stolicy Tatr, już w słońcu , uczniowie podziwiali architekturę i rękodzieło górali.
Następnego dnia nasi uczniowie wraz partnerami mieli okazję zobaczyć na Trasie Turystycznej w Kopalni Soli🧂w Wieliczce najpiękniejsze komory i kaplice solne.
Program wymiany mogłyśmy realizować dzięki wsparciu finansowemu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Nasi uczniowie w Igrzyskach Historycznych 2023
W piątek 29 września w Muzeum Zamek w Oświęcimiu odbył się finał trzeciej edycji konkursu „Igrzyska Historyczne”. W konkursie uczestniczyli uczniowie z 7 szkół podstawowych z miasta Oświęcim
i powiatu oświęcimskiego (indywidualnie lub w drużynach 2 osobowych). Naszą szkołę w eliminacjach, które odbyły się 20 września reprezentowało ośmioro uczniów. Byli to: Leon Niemczyk z kl.6a, Alicja Michalak, Anna Nowak, Szymon Bojczuk i Kamil Wasztyl z kl.6b, Jan Klimas i Maksymilian Zinkow z kl.7b oraz Mikołaj Lorek z kl.8a. Do finału zakwalifikowało się czworo z nich.
Wszyscy nasi finaliści znaleźli się w czołówce konkursu zachwycając szczegółową wiedzą dotyczącą historii naszego miasta z okresu zaboru austriackiego.
W kategorii klas 7-8 I miejsce zajął Mikołaj Lorek.
II miejsce także zdobyli uczniowie naszej szkoły Jan Klimas
i Maksymilian Zinkow.
W kategorii klas 4-6 III miejsce zajął Leon Niemczyk.
Nad prawidłowymi odpowiedziami i punktacją konkursu czuwało
jury konkursowe w składzie:
Wioletta Oleś – Dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu
dr hab. Bożena Czwojdrak – Prof. Uniwersytetu Śląskiego
Jolanta Kućka – Noworyta – reprezentant Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Tadeusz Firczyk – Prezes Klubu Oświęcimska Starówka.
Nagrody zwycięzcom wręczył wiceprezydent miasta Oświęcimia Krzysztof Kania.
Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przygotowywali się do konkursu i wzięli udział w eliminacjach.
Archiwum Aktualności